První Česko-saúdské obchodní forum – na cestě do jasnější budoucnosti

czech-saudi-business-forum-Bartl upraveno (1280x838)-1000

Saúdský trh je pro české exportéry velmi perspektivní. Tamější ekonomika patří k nejdynamičtějším na světě, navíc počet obyvatel Království vzrostl od roku 2000 o polovinu a téměř 30 % obyvatel tvoří cizinci.

„Všiml jsem si ovšem jisté neochoty české strany vstoupit na náš trh. Osobně důvod nevidím v nedostatku důvěry či dostatečného potenciálu, ale v neochotě dozvědět se více o našem trhu, ekonomickém systému a možnostech,“ domnívá se saúdský velvyslanec v Praze Abdullah Abdulaziz Al Alsheikh.

Do Saúdské Arábie vyváží skoro pět stovek českých firem. V saúdskoarabských nemocnicích pracuje také na pět set českých zdravotníků.

„Pro efektivní spolupráci jsou nezbytné kvalitní a lety prověřené osobní vztahy s místními, přičemž samotné proniknutí na trh je téměř nemožné bez podpory kvalitních a silných místních partnerů.  A těch je jako šafránu.“, říká Martin Vrba, Prezident Česko-saúdské obchodní komory.

„Fóra a výstavy jsou zásadní příležitostí, jak vstoupit do povědomí nejen podnikatelské veřejnosti. Prolomení psychologické bariéry je podstatné pro navázání obchodních vztahů.“ říká honorární konzul Hussein Shobokshi, který je zároveň spisovatelem a novinářem, též členem světových asociací jako Wolrd Economic Forum a Prince of Wales Business Leaders Forum.

V rámci fóra představil Pavel Šťastný nový umělecký projekt Art of Culture Diversities. Společně s ambasádami zemí OIC v České republice, které vedou velvyslankyně Maroka a velvyslanec Saúdské Arábie, příští rok do Prahy přivezou širokou paletu arabského umění z více než dvaceti zemí od Maroka až po Indonésii. „Součástí projektu je i to, že budeme naopak vozit české umění do těchto zemí. V lednu vezeme kapelu MIG21 do Saúdské Arábie na koncert pro českou komunitu.“, říká Pavel Šťastný, výtvarník a člen Česko – saúdské obchodní komory.

 

czech-saudi-business-forum-PA2_4673-1000  czech-saudi-business-forum-PA2_4666-1000  czech-saudi-business-forum-PA2_4852-1000